Maraton psaní dopisů s Amnesty International a představení Jedu do Magadanu
Maraton psaní dopisů s Amnesty International. Mezinárodní akce, v rámci které miliony lidí po celém světě píší dopisy proti bezpráví, aby pomohly konkrétním lidem.
Brněnské psaní dopisů pro běloruskou umělkyni Maryju Kalesnikavovou proběhne po skončení představení Jedu do Magadanu na Studiu CED.
Představení Jedu Magadanu: 6. 12. 2024 v 19:30 (Sklepní scéna)
Psaní dopisů: začátek cca 21:00 (Studio CED)
Maryja Kalesnikavova
11 let za nesouhlas s diktátorem: Běloruská umělkyně Maryja Kalesnikavová Stejně jako mnoho dalších, i běloruská umělkyně Maryja doufala, že volby v roce 2020 budou pro její zemi znamenat cestu ke svobodě. Přidala se proto k vedení opoziční kampaně lídryně Svjatlany Cichanovské. Dosavadní diktátor Alexandr Lukašenko si ale moc násilím i manipulacemi voleb udržel a brzy po nich se začal běloruské opozici mstít. Smyčka se tak pomalu utahovala i kolem Maryji.
Krátce po volbách bylo vedení opozice nuceno emigrovat. Maryja, která v zemi zůstala, se tak stala jednou z hlavních politických oponentek Lukašenkova režimu. Postavila se proto do čela povolebních protestů. „Tohle není boj o moc, to je boj o lidskou důstojnost,“ popsala v interview odhodlání lidí, kteří spolu s ní v ulicích protestovali za svobodu.
Začátkem září 2020 ale Maryju zajali maskovaní muži a odvezli na hranice. Vydírali ji a nutili, aby zemi opustila. Místo toho však svým věznitelům utekla oknem auta zpátky na běloruské území a roztrhala svůj pas, aby deportaci znemožnila.
Následně byla obviněna z „extremismu“ a odsouzena k 11 rokům za mřížemi. Po jednom z pobytů na samotce, při kterém musela neustále chodit, aby neumrzla, byla nucena podstoupit operaci. Kvůli jejím následkům se Maryjino zdraví dodnes zhoršuje. Navíc nemůže kontaktovat svou rodinu ani přátelé.
V běloruských věznicích často končí obránci lidských práv, novináři, právníci umělci a další kritici režimu. Svoboda slova a právo na shromažďování jsou diktátorským režimem tvrdě potlačovány. Alexandr Lukašenko stojí v čele země už od roku 1994, v roce 2020 se chopil prezidentského úřadu již po šesté.
Postavíte se s námi za běloruskou disidentku?
Jedu do Magadanu: Nevěř, neboj se a nepros
19:30, sklepní scéna
je autorskou inscenací podle vězeňského deníku běloruského anarchisty Igora Oliněviče. Ten byl v roce 2011 odsouzen k osmi letům odnětí svobody. Stejně jako řada dalších anarchistických a antifašistických aktivistů v Rusku a Bělorusku se stal obětí státní moci, která má ve zvyku dělat z antiautoritářského hnutí odstrašující příklad, kdykoliv potřebuje umlčet občanskou společnost a demokratickou opozici. Ať už je to hromadným zatýkáním a mučením nebo ničením lidských osudů ve vykonstruovaných procesech.
Inscenace je rozkročena mezi dvěma světy. Mezi mučivou šedí života v Lukašenkově Bělorusku (a ještě více ubíjejícím bezčasím minské vazební věznice) a fiktivním světem plným hrdinských činů v boji dobra se zlem se zmítá podobně, jako Oliněvič sám – v noci “anarcho-partyzánem”, ve dne elektrotechnikem a hráčem LARPu. Ve svém deníku popisuje praktiky běloruského vězeňského systému, založené jednak na brutálním fyzickém násilí, ale také především na sofistikovaném psychickém nátlaku, nutícím vězně zpochybnit vlastní vůli i svědomí a ztratit důvěru v nejbližší přátele.
Igor Oliněvič byl v prosinci 2021 spolu s dalšími odbojáři Sergejem Romanovem, Dmitrym Dubovskym a Dmitrym Rezanovičem znovu odsouzen za terorismus ke dvaceti rokům vězení.